Postavili jste si rodinný dům a přemýšlíte nad tím, že projektovou dokumentaci „pošlete dál“ a prostě ji na inzerát někomu prodáte? Nebo byste takovou použitou projektovou dokumentaci chtěli od někoho za „lepší“ peníze koupit? V tomto článku vám vysvětlím, proč prodej projektu není úplně dobrý nápad a jakému riziku se vystavujete.

Setkal jsem se s tím v poslední době již několikrát. Nabídka či poptávka na prodej projektu rodinného domu. Většinou šlo o inzerci na diskuzních skupinách, které se věnují stavbě rodinného domu svépomocí. Musím říct, že jako projektanta mě toto téma zaujalo a tak jsem začal pátrat dál, mimo jiné jsem se poradil i s právními poradci České komory autorizovaných inženýrů a techniků ve stavebnictví. Zjistil jsem, že to není nic neobvyklého. Lidé se snaží získat zpět alespoň nějaké peníze, které vložili do pořízení projektové dokumentace ke stavbě svého rodinného domu. Ovšem není to úplně legální způsob jak získat peníze a v konečném důsledku to může stát mnohem více, než kolik se tím dá získat.

Pomiňme v tuto chvíli, že takto získaná projektová dokumentace by sama o sobě pro kupujícího neměla v podstatě žádný význam. Na dokumentaci je jasně uveden název stavby, lokalita, investor a souvisí s ní také stanoviska a vyjádření dotčených orgánů státní správy a dotčených vlastníků technické a dopravní infrastruktury, která jsou jednoznačně vázána na konkrétní místo stavby. Jinými slovy, protlačit tento projekt úřady by bez velkého zfalšování údajů v podstatě nebylo možné. Ale i přesto se s projekty kšeftuje… Že to nechápete? Nevadí, já tomu také nerozumím.

Co říká zákon?

Ten problém, který bych chtěl popsat, souvisí s poměrně složitou problematikou autorských děl a práv k nim dle zákona č. 121/2000 Sb. kterému se říká „autorský zákon“. Dle § 2 odst. 1 tohoto zákona je předmětem práva autorského, mimo jiných dalších děl také dílo architektonické. V rámci tohoto ustanovení se obecně předpokládá, že dílo je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora. Projektová dokumentace stavby je komplexním dílem jako výsledek tvůrčí duševní činnosti, při níž dochází ke skloubení požadavků urbanistických, architektonických, technických a funkčních.

Obecně autorské dílo jako výsledek tvůrčí duševní činnosti zahrnuje dle § 10 autorského zákona výlučná práva osobnostní a výlučná práva majetková. Součástí osobnostních práv je právo na nedotknutelnost díla. Osobnostní práva jsou nepřevoditelná, autor se jich nemůže ani vzdát a zanikají smrtí autora. Co se týče majetkových práv z pohledu autorského zákona, tak k užití díla v jakékoliv podobě je třeba vždy souhlasu autora, který autor může udělit jen licenční smlouvou.

Z uvedeného vyplývá, že projektová dokumentace stavby je autorským dílem. Původní objednatel ji nemůže použít k jinému účelu než k tomu, který vyplýval z dohody projektanta s objednatelem. Zjednodušeně můžeme říct, že jediné k čemu může objednatel použít projekt, je povolení a postavení svého domu.  K prodeji, nebo použití projektové dokumentace k jinému účelu je objednatel oprávněn pouze na základě licenční smlouvy. Obdobně se na tento problém dívá také občanský zákoník.

Jaké nepříjemnosti to může přinést?

Pokud tedy původní objednatel nabízí části projektové dokumentace, či dokumentaci celou dále k prodeji, porušuje tím zákon. Proti takovému jeho počínaní i proti počínání nového kupujícího, který si takovou dokumentaci koupí se může autor bránit soukromoprávní nebo veřejnoprávní cestou.

Soukromoprávní cestou formou občanskoprávního soudního řízení, zejména požadavkem na náhradu škody. Autor, do jehož práva bylo neoprávněně zasaženo, se může domáhat zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu, krom jiného, zadostiučiněním v penězích. Výši peněžitého zadostiučinění určí soud, případně rozhodčí řízení. Autor se může také domáhat náhrady ušlého zisku ve výši odměny, která by byla obvyklá za zpracování takové projektové dokumentace. Prodej projektu se může prodražit nakonec i vzhledem k úhradě soudních poplatků a nákladů na právní služby.

Veřejnoprávní cesta vede přes zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, který hovoří o trestném činu porušení autorského práva.

Koupí takové dokumentace neušetříte

Pokud by někdo takovou dokumentaci chtěl koupit, měl by také vědět, že odpovědnost projektanta se vztahuje pouze k jím vytvořenému dílu – dokumentaci pro konkrétní stavbu. Každá stavba je jedinečná a to také kvůli tomu, že stojí na jiném místě, jsou tam jiné základové poměry a další odlišnosti. Pokud by tedy došlo k tomu, že podle takto získané dokumentace dům postavíte, tak v žádném případě nebude nikdo, kdo by za správnost stavby zodpovídal a případné škody nemáte na kom vymáhat. Odpovědnosti projektanta se věnoval minulý článek.

2 Replies to “Prodej projektu vašeho rodinného domu není dobrý nápad”

  1. Pěkný den,

    prodávám dům a potencionální zákazník našel mého projektanta s otázkou, zda mu postaví náš dům.

     

    Je to možné, není to protiprávní, případně jaké jsou možnosti.

     

     

    1. Dobrý den, nejsem si úplně jistý zda chápu dobře Váš dotaz. Pokud se jedná o to že by projektant znovu někomu udělal projekt stejného domu jako máte vy, tak to je v pořádku, nositelem autorských práv je projektant a může s nimi nakládat dle svého uvážení. J.N.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *