Stejně tak jako v dobách minulých, tak i dnes je populární postavit si rodinný dům svépomocí. Na rozdíl od dob minulých se tento způsob stavby řídí zákony. Stavebník má nemalé množství povinností a souvisí s tím také určitá zodpovědnost. Ne každý svépomocný stavebník tyto povinnosti a odpovědnost zná.
Kdo je to stavebník?
To určuje zákon č. 183/2006 Sb., tedy stavební zákon, v §2 odst. 2c. Podle definice je stavebníkem osoba, která pro sebe žádá vydání stavebního povolení nebo ohlašuje provedení stavby, terénní úpravy nebo zařízení. Dále je to osoba, která stavbu, terénní úpravu nebo zařízení provádí, pokud nejde o stavebního podnikatele realizujícího stavbu v rámci své podnikatelské činnosti; stavebníkem se rozumí též investor a objednatel stavby.
Stavba dodavatelsky a stavba svépomocí.
Pro pochopení problematiky je také důležité si vysvětlit co to přesně znamená stavět svépomocí a co je to stavba dodavatelsky. V principu je to jednoduché. Pokud stavíte tak, že přijde stavební firma a stavbu kompletně, nebo z části postaví, pak se jedná o dodavatelský způsob stavby. Dodavatelsky stavíte jen v případě, že máte jednoho generálního dodavatele – stavebního podnikatele, který celou stavbu „zaštítí“. Tento generální dodavatel samozřejmě může mít libovolné množství subdodavatelů.
Když stavební firmu nechcete a rozhodnete se postavit si dům, či jinou stavbu „vlastníma rukama“, jde o stavbu svépomocí. Je zde ale ještě jedna důležitá věc. Pokud si najímáte řemeslníky na různé části stavby a sami tak úplně nepřikládáte ruku k dílu, tak jde také o stavbu svépomocí. Je důležité, že zde nefiguruje onen generální dodavatel.
Jaké stavby je možné postavit svépomocí?
Výčet staveb, které si můžete postavit svépomocí je poměrně rozsáhlý, a kompletně jsou uvedeny ve stavebním zákoně. Jsou to stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 103, s výjimkou odst. 1 písm. e) bodů 4 až 8, a dále stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 104.
Když to zjednoduším, jedná se o menší stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení stavby (§103) a stavby které vyžadují ohlášení stavby (§104). Jde například o stavby různých altánů, pergol, skladů zahradní techniky do 25 m2. Dále vodovodní, kanalizační a energetické přípojky a přípojky elektronických komunikací. Také oplocení, bazén nebo skleník včetně souvisejícího technického zařízení na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci. A spousta dalších, které si můžete nastudovat v zákoně. Pro smysl tohoto článku je ale důležité, že svépomocí je možné stavět také stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Tedy rodinné domy a rekreační chaty.
Povinnosti stavebníka
Obecně má stavebník spoustu povinností, které vyplývají ze stavebního zákona a ty jsou uvedeny v §152. Tyto povinnosti má stavebník od začátku příprav stavby až po její úplné ukončení. Ve chvíli kdy by stavebník měl generálního dodavatele stavby – stavebního podnikatele, tak je možné na základě smlouvy o dílo povinnosti delegovat na stavební firmu. Ovšem když staví svépomocí, jsou povinnosti jen na stavebníkovi samotném.
Zejména je stavebník povinen dbát na řádnou přípravu a provádění stavby. Přitom musí mít na zřeteli zejména ochranu života a zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku, i šetrnost k sousedství. K tomu je povinen zajistit provedení a vyhodnocení zkoušek a měření předepsaných zvláštními právními předpisy. Tyto povinnosti má i u staveb a jejich změn nevyžadujících stavební povolení ani ohlášení. U staveb prováděných svépomocí je stavebník rovněž povinen uvést do souladu prostorové polohy stavby s ověřenou projektovou dokumentací. O zahájení prací na stavbách osvobozených od povolení je povinen v dostatečném předstihu informovat osoby těmito pracemi přímo dotčené.
Úplně na začátku je stavebník povinen zajistit zpracování projektové dokumentace. Při provádění stavby, pokud vyžadovala stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, je stavebník povinen oznámit stavebnímu úřadu předem termín zahájení stavby, název a sídlo stavebního podnikatele, který bude stavbu provádět, u svépomocné formy výstavby jméno a příjmení stavbyvedoucího nebo osoby, která bude vykonávat stavební dozor; změny v těchto skutečnostech oznámí neprodleně stavebnímu úřadu.
Před zahájením stavby také musí stavebník umístit na viditelném místě u vstupu na staveniště štítek o povolení stavby a ponechat jej tam až do dokončení stavby. Musí zajistit, aby na stavbě byla k dispozici ověřená dokumentace stavby a všechny doklady týkající se prováděné stavby. Musí ohlašovat stavebnímu úřadu fáze výstavby podle plánu kontrolních prohlídek stavby, umožnit provedení kontrolní prohlídky, a pokud tomu nebrání vážné důvody, této prohlídky se zúčastnit. Má povinnost ohlásit stavebnímu úřadu neprodleně po jejich zjištění závady na stavbě, které ohrožují životy a zdraví osob, nebo bezpečnost stavby.
Dokončení stavby, která byla prováděna na základě povolení, ale nepodléhá kolaudaci, je stavebník povinen neprodleně ohlásit stavebnímu úřadu.
Důležité je také při provádění stavby svépomocí zajistit stavební dozor. Pokud jde o stavbu pro bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou, je stavebník povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.
Když to shrneme
Pokud se rozhodnete stavět svépomocí, musíte si uvědomit, že to s sebou přinese nejen hodně starostí se sháněním řemeslníků a nákupem materiálů. Sice budete mít k ruce stavbyvedoucího, kterého vám přikazuje zajistit zákon, ale nic si nenalhávejme, víme, jak to v těchto případech chodí a kolik času reálně tento člověk na stavbě stráví. Stavbyvedoucí má zákonem dané povinnosti, které ale nijak nezbavují výše zmíněných povinností vás jako stavebníka. Budete zodpovídat za termíny, připravenost stavby pro řemeslníky, přebírat jejich práci a také zodpovídat za jejich bezpečnost. Stejně jako budete zodpovídat za ochranu životního prostředí či škody, které vzniknou na majetku sousedů. Musíte vést stavební deník či jednoduchý záznam o stavbě. Na konci stavby je pak povinnost zajistit provedení a vyhodnocení všech předepsaných zkoušek a měření. Patří sem zejména revizní zprávy, tlakové zkoušky, zkoušky těsnosti potrubí, zaměření stavby, geometrický plán a další.
Závěrem je nutno dodat, že za porušení povinností stavebníka vám může být uložena pokuta až do výše 2 000 000,- Kč. A co je nejhorší? Za všechny chyby a průšvihy na stavbě zodpovídáte také sami sobě. Takže pamatujte, že vše co uděláte špatně, budete reklamovat jen sami u sebe. Často to nebývá levné a krom peněz vás to bude stát i něco z vašeho ega…